خواص مولیبدنوم و معرفی چند مورد شگفت انگیز از این خواص

این مقاله را به اشتراک گذارید!

خواص مولیبدنوم موارد شگفت انگیزی است که اگر فرد میزان مناسبی از مولیبدن را در بدن خود باشید می‌تواند آنها را تجربه کند. بهبود گردش خون و بالا بردن جریان آن و پیشگیری از یکسری بیماری مزمن از جمله این خواص مولیبدنوم هستند. در این مقاله جدای از معرفی عنصر مولیبدنوم به معرفی اثرات ناشی از مصرف این ریز مغذی می‌پردازیم.

مولیبدنوم چیست؟

مولیبدنوم (مولیبدن) یک ماده ضروری و مهم معدنی است که دارای چندین وظیفه مهم عملکردی در سیستم‌های بدن می‌باشد. مولیبدنوم به عنوان یک کاتالیزور در پنجاه آنزیم مختلف در بدن افراد عمل می‌کند و در عملکردهای مختلف آنها عاملی جدای ناپذیر می‌باشد. به علاوه این ریز مغذی در فرآیندهای متابولیک برای مثال در چهارچوب ساختاری آنزیم نیتروژناز وجود دارد که در تثبیت نیتروژن نقش پراهمیتی دارد. فرایندی که با آن موجود ات زنده نیتروژن را از اتمسفر به‌ دست می‌آورند. فرایند تولید نیتروژن به همراه مولیبدنوم نقش پر اهمیتی در حیات روی کره زمین دارد. زمین شناسان زیستی معتقد هستند که دوره‌های از تاریخ با سطوح پایین مولیبدنوم دیده شده که ممکن است با دوره‌های که میزان تنوع زیستی کم بوده است مطابقت داشته باشد.

 

خواص مولیبدنوم

کمبود این ماده معدنی مهم به طور باورنکردنی نادر است و فقط یک مورد در این زمینه گزارش داده شده است که در صورت داشتن تغذیه داخل وریدی رخ می‌دهد. معمولاً، افراد میزان کافی از این ریز مغذی را از رژیم غذایی خود به‌دست می‌آورند. دانه سویا و ماش دارای میزان بالای از این عنصر هستند و بعد از آن بادام زمینی و دانه کدو تنبل در جایگاه بعدی قرار دارند. همچنین آب آشامیدنی معمولی دارای مقادیر کمی از مولیبدنوم است. براساس گزارش کتاب تاثیرات سلامتی افراد با مولیبدنوم در آب نوشیدنی نوشته ویلارد آر چاپل میزان نیاز روزانه برای جوانان ۳۴ میکروگرم و مردان میان سال معمولاً ۱۰۹ میکروگرم در روز است.

معرفی خواص مولیبدنوم

نقش این ماده معدنی به میزان کمی شناخته شده و یک رابطه جدایی ناپذیر با اعمال مختلف دربدن دارد. ضمناً مولیبدنوم دربیشتر ریزمغذی‌هایی که موجب درمان بیماری‌های مختلف می‌شود، به کارمی رود. این زیر مغذی از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. در این زمینه مطالعات نشان می‌دهند که نه تنها مقداری ازمولیبدنوم منجر به کاهش خطر پوسیدگی و ترمیم حفرهای دندان و دهانی می‌شود، بلکه می‌تواند به بازسازی حفرهای روی دندان با افزایش لایه محافظتی مینا کمک کند.

رفع مسمومیت از خواص مولیبدنوم

دو مورد از آنزیم‌هایی که مولیبدنوم به بهبود عملکرد آنهاکمک می‌کند، آلدهید اکسیداز وآلدهید دهیدروژناز می‌باشد. آلدهیداکسیداز به تجزیه چندین دارو کمک می‌کند، درحالی که آلدهید دهیدروکسیژناز ماده الکلی استالدهیدسمی را به اسیداستیک بدون ضرر تبدیل می‌کند. (براساس یک مقاله گرتین ای از ماریو نگاری برای تحقیقات دارویی ایتالیا ) .

مولیبدنوم یک ریز مغذی ضد سرطان مؤثر و قوی

کمبود مولیبدنوم با سرطان مری در ارتباط می‌باشد. در جمعیت‌هایی با سطوح پایین مولیبدن در خاک سرزمین آنها و کمبود ذخیره بدنی این ریز مغذی در بدن آنها که از طریق محصولات کشاورزی قابل جبران نیست معمولا این امر رخ می‌دهد. کاهش میزان این ماده معدنی می تواند نشان دهنده یک فاکتور افزایش دهنده خطر برای دیگر انواع سرطان‌ها باشد. (بر اساس یک مطالعه از ناکاداریا اچ تحت نظر سازمان سازمان بهداشت و پیشگیری دارویی، دانشگاه پزشکی نیگاتا، ژاپن).

نگاهی اجمالی به خواص مولیبدنوم

پیشگیری از بروز سرطان از بهترین خواص مولیبدنوم

یک فرضیه وجود دارد که مولیبدنوم مانع از رشد فاکتور سرطانی نیتروزآمین که در غذاهای سبز وجود دارد می‌شود. مولیبدنوم همچنین می‌تواند ازایجاد و رشد سلولهای سرطانی در بدن پیشگیری کند. اما علایم و شواهدآزمایشگاهی کمی این موضوع را تأیید می‌کند. تترادیمو لیبدیت یک فرم از مولیبدنوم است که اخیراً در انجام آزمایشگاه‌های بالینی برای درمان سرطان به کارمی رود. همچنین مولیبدنوم ممکن است نه تنها اثر داروهای سرطان سینه تشدید می‌کند بلکه در بهبود نشانه‌های شیمی درمانی موثر می باشد.

خون رسانی و گردش خون بهتر

این ماده معدنی از آنزیم نیترات ردوکتاز پشیبانی و حمایت می‌کند، که در تجزیه نیترات و تولیداکسید نیتریک کمک می‌کند. اکسید نیتریک به افزایش سایز گلبول‌های قرمز کمک می کند. به علاوه رگهای خونی را از آسیب محافظت کرده و رشد سلول‌های جدید را تسریع می‌کند. (براساس مطالعه باکامپولی ای‌ام دانشگاه پزشکی آتن، آتن، یونان). اتساع گلبول قرمز به افزایش پمپ اکسیژن به داخل آن کمک می‌کند و باعث بهبود گردش خون در سرتاسر بدن می‌شود. مولیبدنوم همچنین می تواند با واکنش با ریبوفلاوین از کم خونی پیشگیری کرده و آهن و هموگلوبین بیشتری را به جریان خون وارد کند.

تعادل اسید اوریک

مولیبدنوم آنزیم زاندین اکسیداز را پشتیبانی می‌کند که باعث تولید اسید اوریک در بدن می‌گردد. (براساس مقاله‌ای از Pu Fang از دانشگاه داروسازی تمپل فلادلفیا آمریکا).

 

کمک به افزایش طول عمر از بهترین خواص مولیبدنوم

تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، نشان دهنده این است که افرادی که در مناطق غنی از مولیبدنوم زندگی می‌کنند، دارای طول عمر بیشتری نسبت به میزان عمر طبیعی هستند. با وجود اینکه در بعضی مواد غذایی به طور طبیعی ماده معدنی مولیبدنوم دارای میزان بالاتری است، اما بسته به کیفیت مواد معدنی خاک، مقدار آن می‌تواند بسیار متفاوت باشد. بنابراین، افزایش طول عمر لزوماً به طور مستقیمی با این معدنی ارتباطی نداشته و در کل ممکن است نتیجه‌ای از وجود خاک‌های غنی از مواد معدنی باشد. (به گفته دکتر K V Rajagopaian، در مطالعه‌ای که به صورت سالانه راجع به تغذیه منتشر شده است) ، مولیبدنوم یک ماده معدنی ضروری و مهم در بدن می باشدکه نقش کلیدی بر روی بسیاری از فرایندهای ضد پیری دارد.

موارد احتیاط

میزان زیاد مولیبدنوم دارای اثرات سمی می‌باشد و قادر است آسیب‌های شدید و جبران ناپذیری را به بدن وارد کند. وجود مقادیر خیلی زیاد این ماده معدنی می‌تواند، منجر به تشنج و بیماری‌های روانی شود. حتی در صورت وجود سطـح بالا سبب ایجاد نقرس و ورم در بدن می‌شود و همچنین باعث کمبود مس شود. میزان بالای آن نیز می‌تواند داروهای خاصی مانند استامینوفن را بی اثر کند. به طور میانگین در صورت دریافت ۱۰۰ میکروگرم در روز از این ماده، بعضی از عوارض جانبی مانند ناراحتی معده و اسهال  در فرد مصرف کننده این ماده معدنی گزارش شده است.

 

منبع مقالهorganic facts این مقاله به‌طور اختصاصی توسط امین ظهورتبار از گروه نویسندگان داروباکس ترجمه‌ و تألیف شده است.

مشترک شدن در خبرنامه ما

به روز رسانی دریافت کنید و از بهترین ها بیاموزید

داروهای بیشتر برای کاوش

دارو

دارو داپوکستین چیست؟

داپوکستین        در صورت نیاز به خرید  با شماره تماس 09334445543 تیم پشتیبانی داروباکس تماس بگیرید. داپوکستین (Dapoxetine) از گروه داروهای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسم و یا عکس دارو را برای ما بفرستید

در کوتاه ترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

Facebook X linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram