خواص کاهو و معرفی ۸ مورد از مهم‌ترین آن‌ها در حفظ سلامتی و تندرستی

این مقاله را به اشتراک گذارید!

خواص کاهو از مواردی است که با توجه به مصرف بالا و اقبال این ماده غذایی پرطرفدار موردتوجه است. کاهو، که به بانام علمی Lactuca sativa شناخته می‌شود، برای اولین بار هزاران سال پیش توسط مصری‌ها کشت شد. مصری‌ها از دانه‌ها برای تولید روغن استفاده می‌کردند و از برگ‌های این سبزی مفید استفاده می‌کردند. این گیاه همچنین در مصر باستان دارای اهمیت فرهنگی و مذهبی بود، زیرا که مقدس بود. بعدها، یونانیان و رومی‌ها نیز این محصول را پرورش می‌دادند. در دوره‌ای بین قرن ۱۶ و ۱۸ بود که انواع مختلف کاهو با توجه به کشف این‌که یک‌گونه ممکن است با سایر گونه‌های زیر کشت به‌طور مصنوعی گرده‌افشانی شود، توسعه یافت. در طول قرون‌وسطی در اروپا، کاهو به‌عنوان داروی طبیعی شناخته‌شده بود که در چندین متن قرون‌وسطی این امر ذکرشده است. می‌توان نمونه‌هایی از گیاه را به‌عنوان دارویی برای بیماری‌های مختلف در طب یونانی نیز یافت. این ماده غذایی برای اختلال خونی، اختلال در فشارخون، از دست دادن اشتها، بی‌خوابی تجویز می‌شود و به‌عنوان یک عامل تقویت‌کننده برای روده و دستگاه گوارش و به‌عنوان یک روش برای متوقف کردن میل جنسی استفاده می‌شد. شیره گیاهی (شیرابه) خشک‌شده کاهو برای القای خواب تجویز می‌شود و به‌عنوان قطره بینی، یک آرام‌بخش، ضد اسپاسم و یک تسکین‌دهنده مورداستفاده قرار گرفت. کاهو در دوران قرون‌وسطی و در آغاز دوران مدرن، از اروپا به آمریکای شمالی گسترش یافت و همچنین در طول قرن نوزدهم، به سایر نقاط جهان نیز گسترش یافت، به‌ویژه در آسیا، آمریکای جنوبی، آفریقا و استرالیا. امروزه کاهو را می‌توان در تقریباً در تمام نقاط جهان یافت، از آمریکا تا سیبری. به‌طورکلی مزایا و خواص کاهو برای سلامت شامل پایین آوردن میزان کلسترول بدن، پیشگیری از سرطان، محافظت از نورون‌ها، خواب منظم، کنترل اضطراب، پایین آوردن التهاب و عرضه ثابت آنتی‌اکسیدان‌ها به بدن هست. در این مقاله به بررسی مفصل موارد یادشده خواهیم پرداخت.

 

حقایق تغذیه‌ای در مورد کاهو

کاهو حاوی رطوبت، انرژی، پروتئین، چربی، کربوهیدرات، فیبر رژیمی و قندها است. مواد معدنی و ویتامین‌های موجود در آن شامل کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم و روی همراه با ویتامین‌هایی مانند تیامین (ویتامین ب ۱ریبوفلاوین (ویتامین ب ۲)، نیاسین (ویتامین ب ۳)، فولات (فولیک اسید)، ویتامین B6 (پیریدوکسین)، C، A، E و ویتامین K هستند.

مزایای بهداشتی کاهو

برای هزاران سال، این سبزی به‌عنوان بیش از یک سبزی کشت‌شده است. همچنین تصور می‌شد که افراد باستانی برای این ماده غذایی خواص دارویی رو فرض کرده‌اند. مزایای و خواص کاهو برای سلامتی که توسط تحقیقات علمی مدرن تائید شده است عبارت‌اند از:

 عامل ضدالتهابی از خواص کاهو

کاهو دارای خواص ضدالتهابی است که در کنترل التهاب کمک می‌کند. در مدل‌های تجربی، عصاره‌های کاهو دارای قدرت کنترل قابل‌توجهی بر التهاب ناشی از کاتالیست های زیستی مانند لیپوکسیژناز بودند.

از سلول‌های عصبی محافظت می‌کند

نورون‌ها سلول‌های مغزی هستند که اتصالات فیزیکی را تشکیل می‌دهند تا حافظه را تشکیل دهند. مرگ نورون‌ها در اتصالات یا مدارهای خاص می‌تواند منجر به از دست دادن حافظه در فرد شود. در برخی موارد شدید، مرگ ناگهانی قابل‌توجهی می‌تواند منجر به بیماری‌هایی مانند بیماری آلزایمر شود. عصاره‌های کاهو در کنترل مرگ سلول‌های عصبی به دلیل نقش آن در محرومیت گلوکز / سرم (GSD) به طرز قابل‌توجهی تأثیر دارد. این تحقیق همچنین اشاره کرد که کاهو دارای توانایی استفاده در محافظت از عصب به‌عنوان یک درمان معمول برای بیماری‌های نورودژنراتیو است.

کاهش سطوح کلسترول

خواص کاهو می‌تواند در کاهش سطوح بالای کلسترول خون مؤثر باشد که اغلب این سطوح بالای کلسترول باعث ایجاد بیماری‌های قلبی عروقی و سایر عوارض خطرناک در فرد می‌شود. سطوح بالای کلسترول LDL مضر است و می‌تواند باعث حمله قلبی و سکته مغزی شود. یک مطالعه بر روی موش‌ها برای بررسی تأثیر مصرف کاهو بر چربی و کلسترول انجام شد و نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که کاهش معنی‌دار کلسترول در مقایسه با موش‌هایی که از کاهو تغذیه نمی‌کردند مشاهده شد. در بسیاری از موارد پراکسیداسیون لیپید مشاهده شد که درنهایت در مطالعه به این نتیجه رسیدند که این ماده مسئول کنترل این نوع کلسترول است.

خواص کاهو

کمک به خواب

یکی از مهم‌ترین استفاده‌های سنتی از خواص کاهو در پزشکی یونانی به‌عنوان یک القاکننده خواب بود. تحقیقات در مورد عصاره کاهو منجر به جداسازی مواد شیمیایی مولد افسردگی شد. این ماده شیمیایی هنگامی‌که در حیوانات آزمایش‌شده اگر به میزان متعادلی تجویز می‌شود، اثرات آرام‌بخش زیادی دارد. کاهش ضربان قلب و انقباضات بطنی نیز مشاهده شد. این ماده شیمیایی خاص کارکرد خود را با مسدود کردن فرآیندهای سیگنال تحریک‌کننده بافتهای عضلانی و عصبی انجام می‌دهد.

عامل آنتی‌اکسیدان

مطالعات نشان داده‌اند که کاهو دارای اثرات آنتی‌اکسیدانی باقابلیت‌های قابل ارزیابی در مهار ذرات آزاد مضر است. آنتی‌اکسیدان‌ها طیف وسیعی از مواد بیوشیمیایی هستند که عمدتاً در رژیم ما یافت می‌شود. آن‌ها همچنین برای سلامتی انسان بسیار ضروری هستند. آنتی‌اکسیدان‌ها به‌عنوان موانعی برای رادیکال‌های آزاد عمل می‌کنند که در طول متابولیسم سلولی تولید می‌شوند. این رادیکال‌های آزاد به بافت‌ها، سلول‌ها و درون سلول‌ها حمله می‌کنند. آن‌ها اغلب می‌توانند باعث ایجاد آسیب در سلول‌های تبدیل آن‌ها به سلول‌های سرطانی شوند. نتیجه این امر ابتلا به بیماری‌های مختلف است. از سوی دیگر، آنتی‌اکسیدان‌ها، این رادیکال‌های آزاد را ضدعفونی کرده و آن‌ها را قبل از حملات رادیکال آزاد خنثی می‌کنند.

عامل ضد میکروب

شیره گیاهی (شیرابه) کاهو دارای خواص ضد میکروبی است. Candida albicans و تعدادی از مخمرهای دیگر بعد از تماس با شیرابه کاهو به‌طور کامل تغییر شکل داده می‌شوند. مواد بیوشیمیایی هایی موجود در شیرابه کاهو که دارای خواص ضد میکروبی هستند، ترپن ها و کارنولید ها و همچنین آنزیم‌هایی مانند گلوکاناز هستند.

کنترل اضطراب

خواص کاهو بر روی سیستم عصبی در طول زمان‌های قدیم و قرون‌وسطی در نظام‌های پزشکی مانند طب یونانی پیشنهاد و بهره‌برداری شده است. تحقیقات دقیق در زمان‌های اخیر به این نتیجه رسیده است که کاهو دارای خواص آنکسیولیتیک است. هنگامی‌که حیوانات آزمایشگاهی از عصاره کاهو استفاده می‌کردند، فعالیت لوکوموتیوی (حرکات تکانه‌ای) آن‌ها کاهش می‌یافت که نشان‌دهنده بهبود قابل‌توجهی در سیستم عصبی آن‌ها بود.

خواص کاهو کاهو با استفاده از خواص خود با سرطان مبارزه می‌کند

عصاره برگ کاهو می‌تواند نوع خاصی از سرطان را کنترل کند. تحقیقات روی سلول‌های سرطانی انسان، به‌خصوص سلول‌های مبتلابه بیماری لوسمی و سلول‌های سرطانی سینه، پس از درمان با عصاره‌های کاهو، به میزان قابل‌توجهی کنترل می‌شوند. آزمایش‌ها همچنین نشان داد که نسبت وزن موردنیاز مصرفی این ماده غذایی برای کشتن ۵۰ درصد از سلول‌های لوسمی ۳ کیلوگرم است.

 موارد احتیاط: مطالعات نشان داده‌اند که حتی کاهو می‌تواند آلرژی ایجاد کند و پروتئین‌های آلرژنی در این ماده غذایی شناسایی‌شده‌اند. آلرژی غذایی پاسخ غیرطبیعی سیستم ایمنی به نوع خاصی از مواد غذایی است که بدن آن‌ها را به‌عنوان موادی مضر شناسایی می‌کند. آلرژی غذایی که به شوک آنافیلاکسی منجر می‌شود بدترین نوع آن است و با توجه به گزارش مرکز کنترل بیماری، آن‌ها در حال افزایش هستند. افرادی که از آلرژی‌های غذایی رنج می‌برند، معمولاً در هنگام مصرف مواد آلرژی در معرض خطر هستند؛ بنابراین، هنگام مصرف کاهو برای اولین بار، توصیه به احتیاط می‌شود. قبل از غذا خوردن، قبل از غذا خوردن تست پوستی را آزمایش کنید تا از عدم حساسیت خود به این ماده غذایی مطمئن شوید.

منبع مقاله : organic facts

این مقاله به طور اختصاصی توسط داروباکس ترجمه شده است.

مشترک شدن در خبرنامه ما

به روز رسانی دریافت کنید و از بهترین ها بیاموزید

داروهای بیشتر برای کاوش

دارو

دارو داپوکستین چیست؟

داپوکستین        در صورت نیاز به خرید  با شماره تماس 09334445543 تیم پشتیبانی داروباکس تماس بگیرید. داپوکستین (Dapoxetine) از گروه داروهای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسم و یا عکس دارو را برای ما بفرستید

در کوتاه ترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

Facebook X linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram