خواص گلاب برای سلامتی بدن، روان و زیبایی و انواع شکلها روشهای استفاده

این مقاله را به اشتراک گذارید!

خواص گلاب بخاطر ترکیبات عالی بسیاری ست که در آن وجود دارد این ماده هزاران فایده برای بدن دارد از استفاده از آن به عنوان ملین و یا درمان خشکی چشم و یا به عنوان بهترین تونر برای زیبایی و پوست و هچنین رفع مشکلات پوستی.

گلاب از تقطیر گلبرگهای گل محمدی با بخار ساخته می‌شود. گلاب ماده‌ای معطر است و گاهی اوقات به عنوان یک عطر ملایم به عنوان جایگزین عطرهایی که حاوی مواد شیمایی هستند، استفاده می‌شود.

گلاب از هزاران سال پیش مورد استفاده بوده است. ظاهرا منشا معرفی و استفاده از آن کشور ایران است. این ماده بطور سنتی در محصولات زیبایی، غذایی و نوشیدنیها مورد استفاده است. همچنین گلاب خواص بسیاری برای سلامتی دارد از جمله موارد زیر.

خواص گلاب برای سلامتی بدن

به دلیل خواص تسکین دهنده و ضد التهاب گلاب، آن را می‌توان برای درمان گلو درد استفاده کرد. به عبارت بهتر، یک تحقیق نشان داده است که این ماده می‌تواند به عنوان یک آرام بخش عضلات گلو استفاده کرد.

خواص گلاب برای چشمها

گلاب مایع را می‌توان به عنوان بخشی از قطره چشمی خانگی استفاده کرد و نشان داده که فواید عالی برای افراد مبتلا به مشکلات چشمی دارد.

مشکلات چشمی که گلاب به درمان آن کمک می‌کند عبارتند از:

 • ورم ملتحمه
 • زروزیر ملتحمه یا خشکی چشم
 • داکریوسیستیت حاد
 • مشکلات دژنراتیو همانند ناخنک و پینگوکولا
 • آب مروارید

زخمها

یکی از خواص گلاب خواص ضد باکتری و ضد میکروبی است که به معنای این است که می‌تواند به ترمیم سریعتر زخم با تمیز نگه داشتن آن و مبارزه با ورود عوامل بیماریزا، کمک کند.

انواع زخمهایی که می‌توان از خواص گلاب برای آن بهره برد عبارتند از:

 • سوختگیها
 • بریدگیها
 • جای زخمخواص گلاب

عفونتها

به دلیل خواص آنتی سپتیک آن و این حقیقت که گلاب ایجاد هیستامین بوسیله سیستم ایمنی را تقویت می‌کند، مشخص شده که برای پیشگیری و درمان عفونتها مفید است.

مغز

استنشاق بخارات گلاب به لحاظ سنتی به عنوان روشی برای تقویت خلق شخص استفاده می‌شود. این مایع را می‌توان بصورت خوراکی استفاده کرد. تحقیقات نشان داده است که گلاب دارای خواص ضد افسردگی و ضد اضطراب است. اعتقاد بر این است که باعث ایجاد خواب و تاثیر هیپنوتیزمی مشابه داروهای طبی دیازپام است.

این ماده برای درمان تعدادی از مشکلات روانی استفاده می‌شود از جمله:

 • افسردگی
 • غم و اندوه
 • استرس
 • تنش

در مورد مشکلات سلامتی دیگر، گلاب بخاطر فواید درمانی مشکلاتی همچون زوال عقل و بیماری آلزایمر مشهور است. یک پروتئین خاصی به نام آمیلوئید که بوسیله بدن ساخته می‌شود به هنگام بروز این مشکلات وجود دارد تا بر عملکرد مغز اثر بگذارد، سلولها را بکشد و بازدارنده حافظه است. خوشبختانه خواص گلاب بازدارنده این آمیلوئید است.

خواص گلاب برای سردرد

همانطور که استنشاق گلاب برای کمک به بهبود خلق و خو مناسب است اعتقاد بر این است که اثرات ضد استرس آن می‌تواند به درمان سردرد و میگرن هم کمک کند. گلاب در آروماتراپی برای گاهی اوقات استفاده شده است و همچنین می‌توان آن را روی پارچه زده و بخاطر اثراتی مشابه روی پیشانی زد.

گوارش

یکی از خواص گلاب اثرات مفید آن برای دستگاه گوارش است. این ماده بوسیله افزایش جریان که به رفع علائم شکایات رایجی همانند نفخ و ناراحتی معده، کمک می‌کند. مصرف گلاب می‌تواند به عنوان یک ملین هم عمل کند. این ماده هم مقدار آب در مدفوع و هم تعداد دفعات رفتن به دستشویی را افزایش می‌دهد و از این رو درمانی مناسب برای یبوست است.چای ضد یبوست

خواص گلاب برای پوست و زیبایی

یکی از مهمترین خواص گلاب خواص ضد التهابی قوی آن است. این خواص می‌تواند به درمان بسیاری از مشکلات پوستی از جمله تسکین تحریک اگزما یا رزاسه کمک کند. برخی از خواص گلاب برای پوست به شرح زیر هستند.

پاک کننده ملایم

از تونرهای با پایه گلاب به عنوان پاک کننده ملایم استفاده کنید. پس از شستوی پوست خود، با استفاده از تونر کثیفیها و یا آرایش باقی مانده را پاک کنید. هر باقی مانده‌ای از پاک کننده نیز پاک خواهد شد.

خواص ضد التهاب

یکی از بدترین مشکلات پوستی مقابله با التهاب است. پوست ملتهب زود تحریک شده و قرمز می‌شود. ویتامین C و ویتامین A موجود در فرمولاسیون تونر گلاب به آرامش پوست کمک می‌کند. تحقیقات چگونگی اثرات روغن رز را به هنگام مشکلات پوستی جدی همچون ادم به اثبات رسانده است. به دلیل خواص ضد التهابی و مقادیر تغذیه کننده آن، گلاب را می‌توان به عنوان یک ضد شوره کاملا طبیعی استفاده کرد.

قابض

همه تونرها قابض نیستند اما تونر گلاب با موفقیت پوست را منقبض می‌کند. این ماده پوست شما را با کاهش اندازه منافذ، پوست شما را صافتر می‌کند.

تونر بدون تحریک

در اکثر تونرها و قابضها، الکل ماده اصلی تشکیل دهنده است که برای کاهش منافذ و سفت کردن پوست استفاده می‌شود در صورتی که الکل خشک و زبر کننده پوست است. خواص گلاب با حالتی ملایم پوست را آرام می‌کند در عین حال که به عنوان قابض عمل می‌کند. تونرهای گلاب همچنین گزینه خوبی برای آنهایی ست که می‌خواهند وسایل آرایشی استفاده کنند.

خواص گلاب برای آبرسانی پوست

بسیاری از تونرها پوست شما را خشک می‌کنند. شما ممکن است متوجه شوید که پس از مدتی استفاده، پوست شما پوسته پوسته شود. تونر گلاب باعث می‌شود تعادل آب پوست برگردد. و هیدراته شود تونر برای کسانی که زمان زیادی را بیرون از منزل صرف می‌کنند و می‌خواهند اثر نور خورشید را معکوس کنند، ضروی است. برای استفاده از اثرات مرطوب کننده تونر گلاب، پس از استفاده آن را نشویید. اجازه دهید تونر به داخل پوست شما فرو برود و کاملا خشک شود. اگر می‌خواهید یک مراقبت روزانه پوستی کاملا طبیعی را دنبال کنید، محصولاتی همانند روغن نارگیل یا روغن جوجوبا را به عنوان مرطوب کننده‌تان انتخاب کنید.خواص گلاب

خواص گلاب برای پیشگیری از آکنه

pH پوست در حالت متعادل به میزان جزئی اسیدی است و بین ۴/۵ و ۶/۲ است، این اسیدیته به پیشگیری از رشد باکتریها کمک می‌کند که منجر به آکنه می‌شود. البته حتی شستن صورت با آب می‌تواند این تعادل را برهم بزند و پوست را به سمت قلیایی شدن ببرد. به دلیل اینکه pH گلاب ۵/۵ است (که بخصوص همان چیزی است که پوست باید باشد) یک روش طبیعی برای بازگرداندن تعادل به پوست است و از آکنه پیشگیری می‌کند.

خواص گلاب برای کاهش پف و التهاب

گلاب خواص ضد التهابی دارد که به این معناست که به آرامش پوست کمک کند تا هر نوع قرمزی پوست که بوسیله تحریک، آفتاب، اگزما و آکنه ایجاد شده باشد، آرام می‌کند اما به هنگامی که برای کاهش پف چشم استفاده می‌شود، معجزه‌ها می‌کند. تکه‌های پنبه را در گلاب بخیسانید و روی چشمانتان به مدت چند دقیقه به آرامی فشار دهید سپس چشمانتان را با آب سرد بشویید.

خواص گلاب برای طراوت پوست

شما چه در پرواز طولانی باشید یا در طول روز در اداره بسر ببرید، یک اسپری از گلاب فورا تازگی پوست را بدون بر هم زدن آرایشتان، فراهم می‌کند. در واقع گلاب کار شگفت انگیزی انجام می‌دهد و باعث برگرداندن طراوت و شادابی پوست می‌شود و اگر آرایش کرده باشید باعث درخشش آن می‌شود. ترفندی جالب: گلاب را در یخچال نگه دارید تا یک فوق شاداب کننده عالی  داشته باشید.

پاک کننده چربی

جوشهای آکنه بوسیله چند عامل ایجاد می‌شود. به جز این حضور باکتریها روی سطح پوست و چربی پوست نیز موجب جوش می‌شود. تونر گلاب چربی اضافی پوست را حذف می‌کند و تعادل pH را باز می‌گرداند. به جز این استفاده از تونر پس از شستشوی روزانه پوست، شما نیز ممکن است بخواهید از تونر گلاب به عنوان پاک کننده آرایش استفاده کنید.

مقابله با صدمه پوستی

بسیاری از کرمها و لوسیونهای صورت حاوی مواد تشکیل دهنده‌ای هستند که باعث تحریک پوست می‌شوند. پس از استفاده از کرمهای با پایه رتینول، نیاز به محصولی با توانایی مقابله با هر گونه تحریک دارید. افرادی که از مشکلات پوستی مانند رزاسه رنج می‌برند می‌توانند بخاطر خواص تسکین دهنده گلاب با اطمینان از آن استفاده کنند.خواص گلاب

خواص گلاب بخاطر آنتی اکسیدانها

آنتی اکسیدانها از آسیب رادیکالهای آزاد محافظت می‌کند. رادیکالهای آزاد موجود در محیط زیست و نشانه‌های زود رس پیری را نشان می‌دهند. مطالعات مواد سمی و شیمیایی در سال ۲۰۰۹ سطوح برتر آنتی اکسیدانهای موجود در گونه‌های گل رز را نشان می‌دهد. تونرهای گلاب به عنوان یک سد حفاظتی در برابر رادیکالهای آزاد از پوست محافظت می‌کنند.

خواص گلاب برای آفتاب سوختگی

صدمات آفتاب روی پوست اثرات طولانی مدت و کوتاه مدت دارد. همچنان که آفتاب سوختگی تسکین می‌یابد، درد و ناراحتی را تجربه خواهید کرد. بهبود پیشرفته بوسیله استفاده ملایم تونر اسانس رز بدست می‌آید. نه تنها این محصول پوست را تسکین خواهد دارد بلکه از صدمه طولانی به آن جلوگیری خواهد کرد. تونر گلاب فرایند چروک و خطوط ریز ناشی از آفتاب را تسکین خواهد داد.

چه شکلها و انواعی از گلاب موجود است؟

گلاب حاوی بین ۱۰ تا ۵۰ درصد روغن گل محمدی است. این ماده اغلب در جشنهای مذهبی همچون صنعت غذایی استفاده می‌شود. البته همان محصول را می‌توان به شکلهای مختلفی استفاده کرد.

روغن رز

این روغن بوسیله تقطیر گل رز درست می‌شود. روغن رز بصورت یک رنگ زرد کمرنگ و حالت نیمه جامد است. به علت غلظت بالای آن روغن گل رز جزو کالاهای گران محسوب می‌شود.خواص گلاب

گل خشک رز

هم گلبرگ و هم غنچه‌های گل رز خشک شده را می‌توان به دلایل مختلفی استفاده کرد. اغلب گلبرگها خوراکی هستند و می‌توان آنها را مثلا با ماست ترکیب کرد و به منظور استفاده از خواص ملین آن استفاده کرد.

محصولات دیگر

شکلهای دیگری از محصولات رز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • میوه گل نسترن (رزهیپ): این میوه‌های رز بصورت تازه یا خشک شده موجود هستند و به همین صورت یا بصورت پردازش شده در صنعت وجود دارند.
 • عصاره خالص و هیدروسول: این مدل را می‌توان از گل، گلبرگها یا میوه‌ها گرفت و می‌تواند ارزانتر از روغن رز باشد.
 • اسانسهای اتانولی، آبی و کلروفرم: این اسانسها را می‌توان از گل، گلبرگ و میوه‌ها گرفت و برای مصارف تحقیقاتی استفاده می‌شود.

نحوه استفاده از گلاب

شما می‌توانید گلاب را خریداری کنید یا خودتان درست کنید. روشهای متفاوتی برای استفاده از آن وجود دارد از جمله موارد زیر:

 • از آن به عنوان پاک کننده یا تونر پوستی استفاده کنید. فقط پس از شستشوی صورت با پاک کننده طبیعی، صورت‌تان را گلاب بزنید.
 • از آن مستقیما به صورت خوراکی استفاده کنید همانند آیس تی چای ترش با گلاب، استفاده از گلبرگهای خرد شده در غذا مثلا در ماست یا خورش برای طعم. می‌توانید یک غنچه گل رز را در قوری چای سیاه خود انداخته تا خوش طعم شود یا چند غنچه یا گلبرگ گل رز را برای رفع یبوست دم کنید. (انواع چای یبوست چه هستند).
 • یک اسپری گلاب را با افزودن آن به بطری اسپری استفاده کنید. این روش می‌تواند استرس را کاهش دهد. شما می‌توانید اسپری گلاب را روی صورت، مچ دست یا بالش اسپری کنید.

عوارض جانبی

می‌توان از محصولات رز بطور موضعی بوسیله قرار دادن مقدار کمی در حد اندازه یک سکه روی بازو برای تست اولیه استفاده کرد. اگر هیچ واکنش آلرژیکی طی ۲۴ ساعت رخ نداد می‌توان آن را برای جاهای دیگر هم استفاده کرد.

در بعضی موارد فرد ممکن است واکنش به گلاب را به دلیل حساسیتی خاص و اغلب ناشناخته به محصول داشته باشد. این واکنشها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • سوزش
 • سوزن سوزن شدن
 • قرمزی
 • تحریک

اگر کسی هر یک از این عوارض جانبی را بعد از استفاده از گلاب را تجربه می‌کند، باید فورا به پزشک بگوید چون ممکن است یکی از علائم عفونت یا واکنش آلرژیک باشد.

ترجمه و تالیف اختصاصی توسط داروباکس

منابع: healthline    medicalnewstoday    artnaturals   beautybay

مشترک شدن در خبرنامه ما

به روز رسانی دریافت کنید و از بهترین ها بیاموزید

داروهای بیشتر برای کاوش

محصولات بهداشتی

داروی کلردیازپوکساید چیست؟

کلردیازپوکساید        در صورت نیاز به خرید  با شماره تماس 09334445543 تیم پشتیبانی داروباکس تماس بگیرید. داروی کلردیازپوکساید هیدروکلراید (Chlordiazepoxide) یک

دارو

کاربرد و عوارض مفنامیک اسید

       در صورت نیاز به خرید  با شماره تماس 09334445543 تیم پشتیبانی داروباکس تماس بگیرید. مفنامیک اسید  (Mefenamic Acid) با نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسم و یا عکس دارو را برای ما بفرستید

در کوتاه ترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

Facebook X linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram