سوزش سردل یا حمله قلبی؟ چگونه به تفاوت آنها پی ببریم؟

این مقاله را به اشتراک گذارید!

سوزش سردل و درد سینه  و یا آنژین صدری معمولا مواردی هستند که در خیلی از زمان با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. اگر چه به دلایلی ممکن است درد آنها گاه شبیه هم به نظر برسد ولی سوزش سر دل و درد سینه مربوط به قلب نشانه های دیگری هم دارند که به کمک انها می شود آنها را از یکدیگر افتراق داد. در این مقاله در این مورد بیشتر صحبت می کنیم.

 سوزش سردل  و  افتراق آن از درد  قفسه سینه :  مورد لی آن ویلیامسون

سه سال پیش، لی آن ویلیامسون درد  ناراحت کننده ای را  در زمان  نواختن پیانو خدمات یکشنبه در کلیسایی در حومه شهر کانزاس حس کرد . او مطمئن نبود  که آن درد،  مشکل قلبی، سوزش سر دل، یا چه  چیز دیگری بود. همه چیزی که  او می دانست این بود که احساس کمی مانند احساس اینکه شخصی   روی سینه اش نشسته بود، داشت . او سعی کرد از درد قفسه سینه چشم پوشی کرده و به فعالیت خود ادامه دهد. با این حال، درد از بین  نمی رود و در واقع بدتر می شود. در نهایت، پس از آن، یک پزشک ۴۶ ساله عضو کلیسا، توصیه می کند که او مستقیما به اورژانس برود.

در بیمارستان، فشار خون او  بسیار بالا (۱۸۶ بر روی  ۱۱۰) بود و  به او نیترو گلیسیرین داده شد ، دارویی که  باعث شل شدن رگ  شده و می تواند اغلب به بازگرداندن جریان خون به قلب در بیماران حمله قلبی کمک کند. این دارو باعث  سردرد شدیدی در او شد که  یک عارضه جانبی شایع این دارو است. سپس کارکنان اورژانس به او گفت که او در واقع، داشتن یک حمله قلبی را تجربه نکرد بلکه آزمایش های بیشتر نشان داد که ویلیامسون از  سوزش سردل ، ریفلاکس اسید معده  و التهاب در مری رنج می برد که نشانه  ابتلای او به  بیماری gastroesophageal reflux disease ) GERD ) بود.

علت اشتباه های رایج در افتراق سوزش سردل و درد سینه

تجربه ویلیامسون است غیر معمول نیست. درد قفسه سینه می تواند تبدیل به یک حمله قلبی یا یک بیماری کمتر جدی، مانند سوزش سر دل شود هرچند ، علائم ایجاد شده در این دو حالت  متفاوت است.  اما تفکیک بین این دو  واقعا دشوار است. هر چه بیشتر بدانید، راه آسان تری است  برای جلوگیری از آسیب  به قلب و  در هنگام  درد قفسه سینه و  تبدیل آن  به یک حمله قلبی یا جلوگیری از ایجاد وحشت غیر ضروری در شما اگر این حالت را ندارید.

مغز گاها  سیگنال های درد از قفسه سینه و  سوزش سردل  را قاطی می کند. بیماری ریفلاکس معده و مری و دیگر مشکلات دستگاه گوارش مانند زخم معده، اسپاسم های عضلانی در مری، یک حمله کیسه صفرا و پانکراتیت همه می توانند  علت درد باشند  قفسه سینه و نشانه های شان شبیه  نشانه هایی در  کسانی  است که یک حمله قلبی یا آنژین صدری  ( یک نوع درد فشرده قفسه سینه که ناشی از  کاهش جریان خون به قلب است ) را تجربه می کنند. برخی از افراد مبتلا به آنژین صدری می گویند که آنها  احساس می کنند که انگار  یک فیل برروی قفسه سینه آنها  نشسته است.

با توجه به گزارش کلینیک مایو در حدود ۳۰۰۰۰۰ مورد جدید از درد قفسه سینه غیرقلبی سالانه در ایالات متحده تشخیص داده می شود. مطالعات نشان داده اند که در تقریبا بین ۲۲٪ و ۶۶٪ از بیماران مبتلا به درد قفسه سینه غیرقلبی ، بیماری ریفلاکس معده و مری  و سوزش سردل دارند که توسط رفلکس مزمن اسید ناشی از معده به مری ایجاد شده اند. ابهام در علائم با دلیل این  واقعیت  است که اعصاب در معده و قلب به وضوح به مغز در مورد  سرچشمه درد سیگنال نمی فرستند.

استفان  کوپسکی ، یک متخصص قلب و عروق در کلینیک مایو در روچستر ایالت مینه سوتا،  در این باره می گوید : سلول های اعصاب در  قفسه سینه به طور خاص عمل نمی کنند. اگر کسی با یک چکش بر روی کمی انگشتش ضربه بزند، فرد قادر خواهد بود که انگشت زخمی شده را شناسایی کند. اما اگر کسی دچار آسیب در قلب ، ریه، پانکراس، مری، معده و یا، در هر مورد آنها  شود ممکن است فقط درد قفسه سینه را احساس کند. این امر  باعث ایجاد یک  یک مشکل واقعی در  زمانی تشخیص می شود  . در حدود نیمی از بیماران مبتلا به حمله قلبی دچار علائم جزئی (یا بدون علائم) و بدون نیاز به توجه پزشکی هستند . با توجه به اینکه  هر فرد ممکن است علائم مختلفی را  بسته به نوع درد معده یا بیماری قلبی تجربه کند ، برخی راهها برای افتراق بین این دو وجود دارد و عوامل خطر دیگر و  زمان درد  در این مورد کلیدی هستند.

اگر مشکل مربوط به قلب است، شما به احتمال زیاد احساس تنگی، سوزش، یا فشار در قفسه سینه خود می کنید . این درد اغلب با ورزش یا استرس عاطفی شدید بدتر می شود. این درد  ممکن است به پشت، گردن، فک، یا اسلحه گسترش یابد  و اغلب با عرق کردن، سرگیجه، تهوع، اشکال در تنفس، و یا یک نبض نامنظم همراه است.

اگر شما عوامل خطر از جمله دیابت، سیگار کشیدن، چاقی، کلسترول بالا، و یا یک سابقه خانوادگی از بیماری های قلبی دارید،  مشکل ایجاد شده به احتمال زیاد به قلب مربوط است  . سن  هم در ایجاد این مشکل  نقش دارد و همچنین: بیماری قلبی در مردان بالای ۴۵  سال و در زنان بالای  ۵۵ سال شایع تر است.

می گوید میرنا الکساندر نیکنز،  یک متخصص قلب و عروق در بیمارستات قلب و عروق جکسون  می گوید : مدت زمان عامل دیگری است، آنژین معمولا پنج تا ۱۰ دقیقه قبل از فروکش کردن طول می کشد ، حمله قلبی کمی طولانی تر است، و ریفلاکس  و سوزش سردل می تواند برای ساعت ها ، این درد را داشته باشد.

اگر مشکل  مربوط به دستگاه گوارش مرتبط مانند سوزش سردل و  بیماری ریفلاکس معده و مری است ،  اغلب درد ممکن  است که  با خوردن یک وعده غذایی چرب و تند و توسط تغییر در وضعیت ایجاد شود. (این وضعیت زمانی که دراز بکشید  و یا خم شوید بدتر خواهد شد ). اسید معده ممکن است به مری آمده  و می تواند طعم ترش در دهان شما ایجاد کند.

اما پزشکان هشدار می دهند که همیشه استثنایی در  هر یک از این قوانین کلی وجود دارد. ژولیوس گاردین پزشک متخصص و  رئیس بخش طب داخلی در مرکز پزشکی دانشگاه هکنساک ، نیوجرسی، می گوید :  برخی از بیماران آنژین بعد از خوردن یک وعده غذایی حجیم دچار این وضعیت می شوند  چون جریان خون از قلب برای گوارش  منحرف شده است. و با توجه به اثر دارونما، افرادی که دچار حمله قلبی شده   بودند  به اشتباه بر این باور بودند  که تجربه سوزش سر دل در آنها در  واقع ممکن است پس از مصرف دوای ضد ترشی معده بهتر شده باشد.

زنان و سالمندان احتمال بیشتری نسبت به مردان جوان برای ابتلای  علائم حمله قلبی غیر معمول دارند. دکتر الکساندر نیکنز در این  باره می گوید: زنان ممکن است دچار تهوع، خستگی، و یک احساس خستگی تعمیم یافته در  زمانی که آنها دچار حمله قلبی شده اند، باشند . افراد مسن ممکن است احساس ضعف و  یا  از نفس افتادن کنند ، یا به طور کلی  حال آنها بد باشد .

توصیه لازم برای مقابله با این موارد

اگر شما ناراحتی قفسه سینه خفیف دارید یا زمانی که شما در حال استراحت هستید فروکش می کند، یک ویزیت اضطراری ممکن است لازم باشد و  دکتر الکساندر نیکنز توصیه به ویزیت توسط  یک دکتر در اسرع وقت می کند . یک پزشک اگر شما دچار یک حمله قلبی خفیف یا دیگر مشکلات قلبی شده اید از آزمایش خون  استفاده کنید.

او همچنین توصیه به  معاینات سالانه برای هر کسی با عوامل خطر بیماری های قلبی حتی اگر آنها بدون  هر گونه درد در قفسه سینه یا احساس ناراحتی باشند  و نیز کسانی که با عوامل خطر خاص مانند دیابت و فشار خون بالا، مواجه هستند  که به ویژه احتمال زیاد باعث افزایش خطر  حمله قلبی است.

دکتر الکساندر نیکنز می گوید: اگر درد قفسه سینه است به نظر می رسد مربوط به معده است ، آنتی اسیدها باید علائم را بهبود بخشند. و مصرف آسپیرین که یک رقیق کننده خون است ، ممکن است به  کسانی که از  مشکلات قلبی رنج می برند کمک کند شانس ابتلا به حمله قلبی یا مرگ را کاهش دهد.

اگر شما درد شدید قفسه سینه  را تجربه کرده اید  و شما مطمئن نیستید که چه چیزی باعث آن است، گاردین توصیه به  جویدن آسپیرین و به دنبال آن دریافت مراقبت های پزشکی می کند  ( او می گوید که  یک استثنا مهم در این باره، افرادی  هستند که دارای  سابقه داشتن  زخم معده و… هستند ، چرا که آسپرین می تواند خونریزی از زخم شود ) اگر چه آسپرین می تواند علائم گوارشی و سوزش سردل  را بدتر کند، اما این عوارض کمتر از خطری است که می تواند آن را برطرف کند .  این یک محاسبه خطر سود و زیان است . دکتر  گاردین می گوید: ” نظریه این است که بیشتر مردم از حملات قلبی بیشتر می میرند تا از  ریفلاکس”.

اگر یک حمله قلبی بی درنگ ظرف ۹۰ دقیقه از زمانی که علائم آسیب به عضله قلب  شروع می شود درمان شود، ممکن است آسیب های وارده  به قلب و بدن به حداقل برسد. دکتر  گاردین در این باره  می گوید: “از نظر یک حمله قلبی، زمان عضله است!” .

منبع: daroomaro

این مقاله توسط hamed akbari  به رشته تحریر در آمده است و توسط داروباکس به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.َ

مشترک شدن در خبرنامه ما

به روز رسانی دریافت کنید و از بهترین ها بیاموزید

داروهای بیشتر برای کاوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسم و یا عکس دارو را برای ما بفرستید

در کوتاه ترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

Facebook X linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram