مریم‌ گلی و معرفی ۹ مورد از خواص شگفت انگیز این گیاه دارویی

این مقاله را به اشتراک گذارید!

مریم‌ گلی از گیاهانی است که مصرف آن دارای مزایای مختلفی برای بهبود سلامت انسان است. مزایای مهم مریم گلی  بر سلامت انسان شامل توانایی آن در بهبود عملکرد مغز، کاهش التهاب، جلوگیری از ابتلای به بیماری‌های مزمن، تقویت سیستم ایمنی، تنظیم فرایند هضم، کاهش بیماری‌های پوستی، تقویت استخوان، کند کردن شروع اختلالات شناختی و جلوگیری از ابتلای به بیماری دیابت است.

 

مریم‌ گلی چیست؟

این گیاه چند ساله چوب‌دار هنگامی که صحبت از تأثیر آن بر سلامت انسان می‌شود، باور نکردنی است. این گیاه که در زبان علمی با عنوان Salvia officinalis شناخته می‌شود در کاربرد عام مریم گلی نام دارد و دارای خویشاوندی نزدیک با رزماری است و اغلب آن‌ها “گیاهان خواهر” نامیده می‌شوند. در واقع، بسیاری از مزایای بهداشتی عجیب‌وغریب اسید رزمارینیک، به خاطر ترکیب ارگانیک موجود در رزماری است که آن را قوی می‌کند. رزماری در واقع یک بوته همیشه سبز با ساقه‌های چوب و گل‌های آبی / بنفش است که در منطقه مدیترانه یافت می‌شود.

استفاده سنتی از مریم‌ گلی در پزشکی به خوبی با اسنادی تاریخی و در طول هزاران سال مرسوم بوده است. در ابتدا از این گیاه برای درمان مارگزیدگی، محافظت در برابر شیاطین، افزایش باروری زن و دیگر موارد استفاده شده که بعد از زمانی دیگر این موارد رعایت نشده یا مورد استفاده قرار نگرفته است.

با این حال، تحقیقات مدرن کشف کرده‌اند که تأثیر مریم‌ گلی در بدن انسان قابل توجه است، به همین دلیل است که به طور گسترده در سراسر جهان صادر می‌شود و از ایالات متحده تا به خاورمیانه از این گیاه دارویی می‌کنند. به طور معمول، به دلیل طعم فلفلی آن به غذاهای خوش طعم اضافه می‌شده است و یک عنصر کلیدی در بسیاری از غذاها و به خصوص غذاهای تهیه شده بر پایه گوشت است.

مریم‌ گلی

مزایای بهداشتی گیاه مریم‌ گلی

ترکیبی از استفاده در دستورالعمل‌های آشپزی با اثر غیرقابل انکار دارویی، باعث می‌شود که خواص مریم گلی برای حفظ و بهبود سلامت انسان بسیار ارزشمند باشد.  با در نظر گرفتن این موارد، بیایید نگاهی عمیق به مزایای این گیاه بر سلامت انسان داشته باشیم.

 

افزایش توانایی شناختی

تحقیقات نشان داده است که حتی مقدار کمی از مریم‌ گلی، یعنی استفاده از طریق بخور یا مصرف خوراکی، می‌تواند توانایی‌های یادآوری و حافظه را در افراد افزایش دهد. فعالیت مغز این افراد همچنین افزایش غلظت و تمرکز بر یک موضوع انتخاب شده را نشان می‌دهد که به این معنی است که برای جوانان در مدرسه یا برای کسانی که در چالش‌انگیز، حرفه‌ای با خواست‌های فکری هستند، اضافه کردن کمی آن به رژیم غذایی شما ممکن است راهکاری ظریف، اما مؤثر و تقویت‌کننده مغز باشد.

 

درمان التهاب

جویدن برگ‌های مریم گلی همیشه دلپذیر ترین راه نیست، زیرا عطر و طعم آن می‌تواند بسیار شدید باشد، اما این مؤثرترین راه برای دریافت ترکیبات ارگانیک در سیستم بدن شما است. ایجاد تنتور و یا تمیز کردن برگ‌ها همچنین می‌تواند این ترفند را انجام دهد، اما اگر از مشکلات التهابی، به ویژه در دستگاه تنفسی یا دستگاه گوارش رنج می‌برید، می‌توانید این التهاب را با این گیاه دارویی از بین ببرید. ویژگی‌های ضدالتهابی مریم گلی به کاهش مشکلاتی بهداشتی نظیر بیماری آرتریت و نقرس و همچنین التهاب کلی سیستم قلبی عروقی که می‌تواند منجر به بیماری‌های قلبی و فشارخون بالا شود، کمک می‌کند. فلاونوئیدها و ترکیبات فنلی موجود در آن مسئول این اثرات مفید هستند.

 

خواص آنتی‌اکسیدانی

مشکلات مزمن و بیماری‌های دژنراتیو می‌تواند مولد بعضی از نگرانی‌های بهداشتی و عوارض خطرناکی که در زندگی شما به وجود می‌آیند، باشد. بسیاری از این عارضه‌ها به علت رادیکال‌های آزاد (مواد خطرناک متابولیسم سلولی هستند که به سلول‌های سالم حمله می‌کنند و باعث آپوپتوز یا جهش می‌شوند) است. ترکیبات آنتی‌اکسیدانی موجود در مریم گلی، مانند اسید رزمارینیک، لوتئولین و آپی ژنین، می‌توانند برای خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد و جلوگیری از ایجاد استرس اکسیداتیو در سیستم قلب، سیستم عصبی، پوست، مفاصل، عضلات و حتی مغز مؤثر باشند.

 

از بروز بیماری آلزایمر پیشگیری می‌کند

همان‌طور که در بالا ذکر شد، این گیاه دارویی دارای توانایی تحریک عملکرد مغز برای بهبود حافظه و تمرکز است؛ با این حال، از این گیاه برای از بین بردن اختلالات شناختی که ممکن است به وجود می‌آیند، از جمله آلزایمر و زوال عقل نیز استفاده می‌کنند. اگر چه تحقیقات در این کاربردها هنوز در مراحل نسبتاً اولیه است، اما هیجان‌انگیز است که گام‌های واقعی با گزینه‌های گیاهی برای درمان دارویی برداشته شود. مسیرهای عصبی تحریک شده توسط عصاره‌ها و اسانس‌های مریم گلی می‌توانند ذهن تازه و جوان را حتی در سنین بالا برای شما حفظ کنند.

بیمارى آلزایمر و تاثیر مریم گلی بر آن

سیستم ایمنی را تقویت می‌کند

برخی از خواص ضد میکروبی موجود در مریم‌ گلی وجود دارد و در حالی که معمولاً در مقادیر کم مصرف می‌شود، می‌توانید یک کاربرد موضعی از مریم (مرهم یا تنتور) ایجاد کرده و از آن برای جلوگیری از بروز عفونت‌های باکتریایی و ویروسی که به بدن شما حمله می‌کنند، استفاده کنید. ما اغلب به بیماری از طریق وارد شدن عامل بیماری از طریق بینی یا دهان فکر می‌کنیم، اما پوست نیز می‌تواند به خطر افتاده و به عنوان یک دروازه برای عوامل خارجی استفاده شود. یک کرم موضعی یا درمان ضد باکتریایی که شامل این گیاه است، می‌تواند یک خط اضافی در مقابل این نوع از ناقل‌های بیماری باشد.

 

سلامت استخوان را بهبود می‌بخشد

یکی از مزایای نادیده گرفته‌شده مریم‌ گلی، در واقع سطوح بالای ویتامین K است که ویتامینی ضروری برای بدن است که در بسیاری از غذاها وجود ندارد. ویتامین K یک عنصر حیاتی در بهبود دانسیته استخوان و اطمینان از سلامت استخوان‌های ما است. اگر از علائم اولیه پوکی استخوان رنج می‌برید یا دچار یک شیوه زندگی کم تحرک و رژیم غذایی فقیر هستید، شانس پایدار بودن سلامت استخوان شما کم است. اضافه کردن برگ‌های مریم گلی به رژیم غذایی شما می‌تواند میزان ویتامین K در بدن شما را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد و مصرف هر سهم آن به صورت خوراکی ۲۷ درصد از میزان توصیه‌شده روزانه را تأمین می‌کند.

 

مراقبت از پوست

مرهم موضعی این گیاه می‌تواند با استفاده از برگ مریم‌ گلی یا تنتور گیاه ایجاد شود که بر برخی از مشکلات پوستی، از جمله اگزما، پسوریازیس و آکنه مؤثر است. این مشکلات ناخوشایند را می‌توان به سرعت کنترل و ظاهر آن‌ها را این مرهم می‌تواند به تدریج کاهش دهد البته اگر شما به طور منظم از عصاره‌های مریم گلی و مرهم آن برای مناطق التهابی و یا آسیب دیده استفاده کنید.

 

بیماری دیابت را کنترل می‌کند

ممکن است بحثی در مورد اثربخشی گیاه مریم گلی در شرایط بهداشتی خاصی که در بالا مطرح شد، وجود داشته باشد، اما وقتی که به این بحث به بیماری دیابت می‌رسد، توافق گسترده‌ای در فواید استفاده از این گیاه دارویی وجود دارد. این گیاه دارویی حاوی عصاره‌ها و مواد شیمیایی خاص است که اثر داروهایی که معمولاً برای کنترل دیابت تجویز می‌شوند را تقلید می‌کند. به نظر می‌رسد تنظیم و مهار انتشار گلوکز ذخیره‌شده در کبد، جلوگیری از نوسانات عمده قند خون که می‌تواند به جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند یا حداقل در شرایطی که قبلا نشان داده شده، وضعیت را کنترل کند، از فواید استفاده از این گیاه باشد.

فواید مریم گلی

کمک در فرایند هضم

اسید رزمارینیک موجود در مریم گلی، به عنوان عامل ضد التهابی برای معده عمل می‌کند. این ماده مؤثره مانع از اسپاسم معده می‌شود و می‌تواند به طور قابل توجهی باعث کاهش اسهال و گاستریت برای بیماران مبتلا به شرایط ناراحت‌کننده و خجالت‌آور شود. اضافه کردن این گیاه به وعده‌های غذایی شما می‌توانید باعث بهبود تمام فرایندهای گوارش شما شده و در نهایت باعث کاهش التهاب در روده شما شود.

موارد احتیاط

اگرچه مقدار قابل‌اندازه‌گیری از اگزالات یا پورین‌ها در این گیاه وجود ندارد و مریم گلی یک گیاه آلرژیک معمولی محسوب نمی‌شود، ولی چون هنوز متعلق به خانواده نعناع است، بنابراین کسانی که از واکنش‌های آلرژیک به اعضاء این خانواده از گیاهان به طور گسترده‌ای رنج می‌برند، باید با یک پزشک قبل از اضافه کردن آن به رژیم غذایی خود مشورت کنند.

 

منبع مقاله :organic facts
این مقاله به طور اختصاصی توسط داروباکس ترجمه شده است.

مشترک شدن در خبرنامه ما

به روز رسانی دریافت کنید و از بهترین ها بیاموزید

داروهای بیشتر برای کاوش

محصولات بهداشتی

داروی کلردیازپوکساید چیست؟

کلردیازپوکساید        در صورت نیاز به خرید  با شماره تماس 09334445543 تیم پشتیبانی داروباکس تماس بگیرید. داروی کلردیازپوکساید هیدروکلراید (Chlordiazepoxide) یک

دارو

کاربرد و عوارض مفنامیک اسید

       در صورت نیاز به خرید  با شماره تماس 09334445543 تیم پشتیبانی داروباکس تماس بگیرید. مفنامیک اسید  (Mefenamic Acid) با نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسم و یا عکس دارو را برای ما بفرستید

در کوتاه ترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

Facebook X linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram