این مقاله را به اشتراک گذارید!

نام فارسی:ویتامین ب۶ (پیریدوکسین)

نام انگلیسی: yridoxine

مکانیزم اثر:

ویتامین ب۶ (پیریدوکسین) در گویچه‎های قرمز خون به فسفات پیریدوکسال تبدیل می‎شود که بعنوان یک کوآنزیم در اعمال متابولیک گوناگون موثر بر مصرف پروتئین، کربوهیدرات و چربی عمل می‎کند. پیریدوکسین در تبدیل تریپتوفان به نیاسین یا سروتونین، تجزیه گلیکوژن، تبدیل اکسالات به گلیسین، سنتز گاما آمینوبوتیریک اسید درسیستم اعصاب مرکزی نیز دخالت دارد.

میزان مصرف:

خوراکی: ویتامین ب۶ (پیریدوکسین) بعنوان مکمل ویتامین، در پیشگیری از کمبود ویتامین، مقدار مصرف توصیه در روز به صورت زیر است:

شیرخواران و کودکان از بدو تولد تا سن ۳ سال ۰/۳ میلی گرم، سن ۶-۴ سال ۱/۱ میلی‎گرم ، سن ۱۰-۷ سال ۱/۴ میلی گرم پسران و مردان بالغ ۲-۱/۷ میلی‎گرم، دختران و زنان بالغ ۱/۶-۱/۴ میلی‎گرم، زنان باردار ۲/۲ میلی‎گرم، در دوران شیردهی ۱/۲ میلی گرم. در درمان کمبود ویتامین، مقدار مصرف بر اساس شدت کمبود تعیین می شود.

تزریقی: برای پیشگیری و درمان کمبود ویتامین B6 بعنوان بخشی از تغذیه تام وریدی، مقدار مصرف بر حسب نیاز بیمار تعیین می‎شود. در درمان سندرم وابستگی به پیریدوکسین در بزرگسالان، ابتدا ۳۰mg/day- ۶۰۰mg/day و در شیرخواران ابتدا ۱۰۰-۱۰ میلی‎گرم تزریق عضلانی یا وریدی می‎شود. در درمان کمبود این ویتامین ناشی از مصرف داروها در بزرگسالان، مقدار ۵۰mg/day  – ۲۰۰mg/day به مدت ۳ هفته مصرف می شود که در صورت نیاز با مقدار ۲۵mg/day – 100mg/day درمان ادامه می‎یابد.

تزریقی:

بزرگسالان:

برای پیشگیری از کمبود ویتامین C بعنوان بخشی از تغذیه تام وریدی، مقدار مصرف بر حسب نیاز بیمار تعیین و انفوزیون وریدی می‎شود. در درمان کمبود ویتامین C، از راه انفوزیون وریدی، مقدار مصرف بر حسب نیاز بیمار تعیین می‎شود.

از راه عضلانی ۵۰۰mg/day – 100mg/day به مدت حداقل۲ هفته مصرف می‎‏شود.

کودکان:

در درمان کمبود ویتامین C، از راه انفوزیون وریدی، مقدار مصرف بر حسب نیاز هر بیمار تعیین می‎شود. از راه عضلانی ۱۰۰mg/day – 300mg/day به مدت حداقل۲ هفته مصرف می‎شود.

توضیحات دارو:

ویتامین ب۶ (پیریدوکسین) در پیشگیری و درمان کمبود این ویتامین مصرف می شود. مقادیر زیاد پیریدوکسین در درمان بعضی از اختلالات متابولیک، از قبیل زیادی اکسالات ادرار مصرف می شود. این دارو همچنین ممکن است در کم خونی سیدروبلاستیک نیز مصرف شود.

ویتامین‎های گروه B به راحتی از مجرای گوارش جذب می‎شوند. پیریدوکسین عمدتا از ژژونوم جذب میشود. فسفات پیریدوکسیال به طور کامل به پروتئین‎های پلاسما پیوند می یابند، در حالی که پیریدوکسین به پروتئین‎های پلاسما پیوند نمی‎شوند. پیریدوکسین به طور عمده درکبد ذخیره می‎‌شود. متابولیسم این ویتامین کبدی است و نیمه عمر آن ۲۰-۱۵ است. این دارو تقریبا به طور کامل به صورت متابولیت از طریق کلیه دفع می‎شود.

هشدارها و عوارض جانبی:

نکات قابل توصیه:

  1. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به دلیل این که زمان زیادی برای تخلیه ویتامین لازم است، مصرف نوبت فراموش‌شده ضروری نمی‌باشد.
  2. از آنجا که کمبود ویتامین های گروه B به تنهایی شایع نیست، به طور معمول ترکیبی از این ویتامین ها تجویز می شود.
  3. دوره درمان مطابق برنامه باید تکمیل گردد.

عوارض جانبی: با مصرف مقدار بیش از  ۲۰۰mg/day به مدت بیش از ۳۰ روز ایجاد سندرم وابستگی به ویتامین B6 گزارش شده است.

تداخلات دارویی: مصرف همزمان ویتامین ب۶ (پیریدوکسین) با لوودوپا توصیه نمی‎شود زیرا اثر ضد پارکینسون لوودوپا، حتی با مصرف خوراکی ۵ میلی‎گرم ویتامین B6 معکوس می‎شود.

ویتامین ب۶ (پیریدوکسین):

ویتامین B6 اکسیژن‌رسانی کافی به مغز را تضمین می‌کند، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و خواص آنتی‌اکسیدانی آن بدن را  از شر ترکیبات سمی خلاص می‌کند. می‌توانید به راحتی این ویتامین را از طریق مصرف مواد غذایی مناسب تامین کنید. به همه‌ خانم‌هایی که قبل از شروع دوره‌ ماهانه‌شان خلق و خوی خوبی ندارند، نیز توصیه می‌کنیم. برای رفع خستگی، افسردگی و بدخلقی خود حتماً مواد غذایی حاوی ویتامین B6 بیشتری مصرف و یا اینکه مکمل دریافت کنند.

!!! هشدار !!!
همراهان گرامی دارومارو، مصرف و تعیین دوز دارو به عهده پزشک معالج شما می باشد و مجله پزشکی داروماروهیچگونه مسئولیتی در خصوص مصرف خود سرانه داروها ندارد.
لطفا قبل از مصرف هرگونه دارو به صورت خود سرانه با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

مشترک شدن در خبرنامه ما

به روز رسانی دریافت کنید و از بهترین ها بیاموزید

داروهای بیشتر برای کاوش

دارو

معرفی داروی تادالافیل

       در صورت نیاز به خرید  با شماره تماس 09334445543 تیم پشتیبانی داروباکس تماس بگیرید. تادالافیل (Tadalafil) دارویی است که عمدتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسم و یا عکس دارو را برای ما بفرستید

در کوتاه ترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

Facebook X linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram