۱۲ غذای ضد پیری که چند سال به عمر شما اضافه می‌کنند

این مقاله را به اشتراک گذارید!

شاید اغلب افراد فکر می‌کنند که همه مردم دنیا به دنبال عمر طولانی هستند؛ احتمالا این چنین است اما اکثر مردم بیش از آنکه خواهان عمر طولانی باشند، دوست دارند سالهای جوانی خود را طولانی کنند و دوران سلامتی و صحت خود را افزایش دهند. اما راز جوانی چیست؟ چگونه می‌توان روند پیری را کاهش داد؟ آیا غذای ضد پیری واقعیت دارند؟ خب به احتمال قوی این موضوع درست است چون غذاهای بسیاری وجود دارند که با عوامل اکسید کننده سلولی مقابله می‌کنند و باعث کاهش روند پیری می‌شوند برای آنکه با غذاهای ضد پیری آشنا شوید ادامه مطلب را بخوانید.

لپه نخود غذای ضد پیری چند رنگ

غذای ضد پیری

نخود پخته، دال عدس، پوره نخود فرنگی: وقتی که به دنبال افزایش طول عمر هستید و می‌خواهید جوان بمانید، مهم نیست که کدام رنگ نخود را مصرف می‌کنید سبز، قرمز یا زرد آنها همگی عمر شما را طولانی می‌کنند. نخود فرنگی پخته و سایر حبوبات که در رژیم غذایی مدیترانه‌ای و خاورمیانه به وفور یافت می‌شود در واقع با توجه به مطالعه انجام شده در سطح سلولی و منتشر شده در مجله BMJ ، نشان داده شده که این غذا باعث کند شدن پیری می‌شود. محققان بر این باورند که فیبر و آنتی اکسیدان‌ها به انسان توانایی افزایش طول عمر را می‌دهد.

گردو غذای ضد پیری چرب و لذیذگردو غذای ضد پیری

بروید گردو بخورید چون احتمالا یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای حفظ سلامتی خودتان انجام دهید. با توجه به تحقیق منتشر شده در BMC Medicine افرادی که مغزهای خوراکی به ویژه گردو را سه بار در هفته مصرف می‌کنند، دو یا سه سال بیشتر از زندگی خود لذت می‌برند و این به این معناست که این غذای ضد پیری سه سال جوانی شما را طولانی‌تر می‌کند. مردمی که به طور طبیعی گردو زیاد مصرف می‌کنند، به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهند، دو قاتل بزرگ که ما با افزایش سن با آنها روبرو خواهیم شد. با این حال یک نکته لازم به ذکر است که فواید ضد پیری و جوان کننده مغزهای خوراکی شامل بادام زمینی و کره بادام زمینی نمی‌شود، با عرض تاسف برای طرفداران کره بادام زمینی اما گردو واقعا یک غذای ضد پیری عالی است که قبلا هم به شما گفته بودیم که یکی از غذاهای تقویت کننده مغز نیز هست.

پروتئین‌های گیاهیغذای ضد پیری

نگران نباشید، هیچ کس از شما نمی‌خواهد که کباب و استیک را کنار بگذارید اما یک بار وعده غذایی گیاهی را به چند بار در هفته افزایش دهید. با توجه به مطالعات انجام شده توسط انجمن نفرولوژی آمریکا، اضافه کردن منابع پروتئین گیاهی می‌تواند به افزایش طول عمر کمک کند، به ویژه اگر از مشکلات کلیوی رنج می‌برید. غذاهایی مانند کینوا، برنج و لوبیا، سویا، توفو و گندم سیاه تقریبا همان پروتئین گوشت را در هر وعده غذایی به شما می‌دهند و در عوض مزایای بیشتری مانند فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی را هم دارند. پس از این به بعد بیشتر سراغ آش رشته و خوراک لوبیا بروید.

هویج غذای ضد پیری نارنجی رنگغذای ضد پیری

هویج یکی از غذاهای عالی برای سلامتی بدن است بنابراین جای تعجب نیست وقتی که می‌گوییم این سبزی یا میوه برای شما خوب است. این سبزی نارنجی رنگ نه تنها می تواند طول عمر شما را افزایش دهد بلکه به شما کمک می‌کند که جذاب‌تر به نظر بیایید. یک پژوهش انجام شده بوسیله دانشگاه گلاسکو نشان داده است که کارتنوئیدهای موجود در هویج که رنگ نارنجی را ایجاد می‌کنند، می توانند فرایند پیری را کند کرده و شما را نسبت به همسالان خودتان جذابتر کنند در واقع این غذای ضد پیری باعث زیبایی همراه جوانی می‌شود.

ساردینغذای ضد پیری

طبق گفته آکادمی تغذیه و رژیم، اسیدهای چرب امگا ۳ دارای فوایدی برای افزایش طول عمر مفید هستند، که باعث کاهش خطر بیماری‌های قلبی و دیابت می‌شوند. اما در حالی که شما می‌توانید این ترکیب معجزه آسا را در در انواع ماهی‌های چرب پیدا کنید، یکی از بهترین منابع کمتر شناخته شده، ماهی ساردین است. بله، فقط یک وعده از آن ماهی‌های کوچولو که با چشمهای گرد همچون یک انسان خوابیده در یک قوطی کنسرو مستطیلی دراز کشیده‌اند (به این موضوع فکر نکنید وگرنه نمی‌توانید آنها را بخورید) نیمی از حجم روزانه امگا۳ و ۴۰ درصد از نیاز روزانه شما برای ویتامین B12 را تامین می‌کنند. و از آنجایی که ساردین‌ها کوچک هستند، در انتهای زنجیره غذایی قرار دارند بنابراین کمتر احتمال آلودگی با سموم را نسبت به ماهی‌های بزرگ همچون تن یا سالمون را دارند.

حلزون غذای ضد پیری چندش آورغذای ضد پیری

محققان نیجریه می‌گویند: حلزون‌ها نه تنها در کشور آمریکا در رستوران‌های خاص وجود دارند بلکه در بسیاری از فرهنگ‌های غذایی نیز وجود دارند و مایه تاسف است که ما این منبع خوشمزه آهن را از دست می‌دهیم. شکم پایان که حلزونها و صدف‌ها را در گروه خود دارند، در حدود ۴ میلی‌گرم بیش از گوشت قرمز آهن دارند و داشتن آهن کافی می‌تواند به جلوگیری از کم خوبی و افزایش طول عمر کمک کند.

نارگیلغذای ضد پیری

بر طبق یک تحقیق انجام شده توسط دانشگاه کپنهاگ خوردن یک رژیم غذایی سالم از جمله اسیدهای چرب با زنجیره متوسط که در نارگیل موجود است، با حفاظت از DNA در برابر صدمه باعث کند شدن پیری مغز می‌شود. در همین حال با تحقیقی که بر روی موشها انجام شده، محققان اظهار می‌دارند که این میوه گرمسیری ممکن است که به همان صورت به انسانها برای جوان نگهداشتن مغز در دوران کهنسالی کمک کند.

کلم شورغذای ضد پیری

تحقیقات نشان می‌دهد کلم شور و غذاهای دیگری که غنی از باکتری هستند همچون ماست، کفیر و کیمچی می‌توانند به طولانی‌تر کردن عمر کمک کنند. نکته کلیدی در طیف گسترده‌ای از سویه‌های پروبیوتیک یافت شده در غذاهای تخمیری است. محققان می‌گویند این باکتری‌ها التهاب را کاهش می‌دهند، سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و به متابولیسم کمک می‌کنند که به نوبه خود باعث می‌شوند سالهای بیشتری سالم بمانید.

سیب زمینی شیرینغذای ضد پیری

طبق گفته محققان دانشگاه کانزاس سیب زمینی شیرین را نباید تنها به عنوان یک بغل بشقابی در مهمانی‌ها مصرف کرد چون با توجه به خواص ضد پیری آن باید جزو وعده‌های اصلی شما باشد. آنها گزارش دادند که این غده‌های نارنجی رنگ (به ویژه آنهایی که جوانه بنفش دارند) حاوی مقادیر بالایی از آنتوسیانین هستنند، ترکیباتی که برای کاهش خطر ابتلا به سرطان و افزایش طول عمر مفید هستند. اما در مورد همراه کردن آنها با غذاهای شیرین پرطرفدار مثل مارشمالو که باعث کوتاهی عمر شما می‌شوند، حتی فکر هم نکنید.

شکلات غذای ضد پیری محبوب دل همهغذای ضد پیری

شکلات یکی از بزرگترین لذت‌های زندگی است و اکنون دانشمندان می‌گویند که این اصلا خنده دار نیست چون شکلات واقعا می‌تواند عمر شما را طولانی کند قبلا هم در مورد این غذای ضد پیری عالی و خواص عالی شکلات به شما گفته بودیم. بر اساس یک مقاله منتشر شده در مجله متابولیسم سلولی، این ماده غذایی منبع عالی از رزورترول است که یک ترکیب قدرتمند است که علائم پیری سلولی را معکوس می‌کند. برای بهره مند شدن از مزایای کامل ضد پیری، سعی کنید که شکلات خیلی تیره یا تلخ را استفاده کنید. ولنتاین امسال می‌توانید دو برابر قبل به شریک زندگیتان ابراز احساس کنید. هیچ چیز نگویید جز اینکه «من عاشق تو هستم برای همین به تو کمک می‌کنم تا زندگی طولانی‌تری داشته باشی».

غذای ضد پیری شب یلداغذای ضد پیری

از فرستادن ورزشکاران به المپیک تا فرستادن *پرسفونه به جهنم (ملکه جهان زیرزمینی و همسر فرمانروای مردگان در افسانه‌های یونان) انار در طول زمان دارای قدرت‌های فوق العاده‌ای بوده است. اما آیا همه این داستانها و افسانه‌ها درست است. با توجه یک تحقیق انجام شده در فرانسه، این دانه‌های قرمز ممکن است واقعا راز زندگی باشند اگر نگوییم جاودانگی، حداقل باعث زندگی طولانی‌تر می شوند. دانشمندان می‌گویند که آنها کشف کرده‌اند که اورولیتین آ، یک ماده ملکولی موجود در انار است که توسط میکروبهای موجود در معده تغییر شکل داده تا به سلول‌های عضلانی برای محافظت از خود در برابر عوامل اصلی پیری کمک کند. در بهترین حالت آنها یکی از خوشمزه‌ترین راه‌های افزایش طول عمر هستند و حداقل اینکه شما را به دنیای مردگان نمی‌فرستند.

بهترین غذای ضد پیری: هیچ پلوکاهش کالری و افزایش طول عمر

یکی از تحریک آمیزترین بخش‌های تحقیقات که در علم تغذیه امروز ظهور یافته، تحقیقی منتشر شده در مجله نیچر بود که نشان داد که بهترین چیزی که شما می‌توانید برای افزایش طول عمر خود بخورید در واقع چیز خاصی نیست جز کم خوردن. محققان دریافته‌اند که انسانها، حیوانات و حتی کرم‌ها که رژیم غذایی با کالری محدود داشتند، ۴۰ درصد بیش از آنهایی که خوب تغذیه شده بودند، عمر می‌کنند. البته این مورد این سال‌های اضافی را که کسب می‌کنید شما را از لذت خوردن محروم خواهد کرد، بنابراین مطالعات اخیر بر مفهوم روزه‌ داری متناوب یا دوره‌های زمانی غذا نخوردن به مدت ۱۲ تا ۳۶ ساعت تمرکز یافته است. حالا می‌دانید که چرا اینقدر بر فواید روزه‌ داری تاکید شده است.


*پرسفونه: پرسفونه دختر زئوس و دمتر (الهه حاصلخیزی) بود که به دلیل زیبایی مورد توجه همه بود. هادس خدای مردگان زیرزمینی خواستار این الهه بود، بنابراین یک روز به زمین آمد و پرسفونه را به زورد به زیرزمین برد، پرسفونه فریادی برآورد که دمتر مادر مهربانش با شنیدن صدای او به دنبالش رفت بنابراین مشعل برداشت و به زیرزمین رفت تا آن را از هادس پس بگیرد اما او را نیافت بنابراین تصیم گرفت نسل مردمان را بردارد از اندوه دمتر همه جا را خشکسالی فرا گرفت. زئوس هرمس را به دوزخ فرستاد تا پرسفونه را پس بگیرد، هادس قبول کرد اما با زیرکی به او یک دانه انار خوراند که نماد زناشویی در تمدن یونان باستان و جدایی ناپذیری زن و شوهر است، پرسفونه به دلیل خوردن از غذای سرزمین مردگان محکوم به ماندن در دوزخ بود اما چون خدایگان از خشم دمتر هراس داشتند توافق شد که پرسفونه شش ماه در روی زمین و در کنار مادرش باشد و شش ماه هم در دنیای مردگان در کنار هادس باشد به این ترتیب شش ماه در سال فصل کشت و زرع و حاصلخیزی است و شش ماه هم زمین بی حاصل است، از این رو بالا آمدن پرسفونه روی زمین نماد پیک بهاری است.

ترجمه و تالیف اختصاصی توسط داروباکس

منبع: ریدرز دایجست

مشترک شدن در خبرنامه ما

به روز رسانی دریافت کنید و از بهترین ها بیاموزید

داروهای بیشتر برای کاوش

دارو

دارو داپوکستین چیست؟

داپوکستین        در صورت نیاز به خرید  با شماره تماس 09334445543 تیم پشتیبانی داروباکس تماس بگیرید. داپوکستین (Dapoxetine) از گروه داروهای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسم و یا عکس دارو را برای ما بفرستید

در کوتاه ترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

Facebook X linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram